Zabawa logiczna w domu

25-09-2020

Zabawa to podstawowa aktywność od najmłodszych lat. Każde dziecko bierze udział z chęcią i bez sprzeciwu udział- dzięki temu dzieci poznają otaczający świat. Zabawa to nie tylko rozrywka ale przede wszystkim nauka, rozwój, poznawanie społeczeństwa, doskonalenie procesów myślowych. Dzięki aktywności dzieci zapamiętują więcej niż poprzez bierne słuchanie lub zorganizowane zajęcia według wcześniej ustalonego schematu. Poniżej przedstawimy kilka prostych zabaw, które doskonale wpływają na rozwój dziecka.

  1. Znajdź parę- układamy obrazki powycinane z gazet, czasopism lub nawet gazetek reklamowych i prosimy dziecko by połączyło obrazki w pary. Kiedy każdy obrazek ma swoją parę pytamy dziecko dlaczego wybrało takie połączenie- tutaj nie ma złych odpowiedzi. Każdy ma swoją logikę.
  2. Szukanie skarbu- zabawa wymaga kreatywności rodzica gdyż musi przygotować mapę mieszkania lub ogrodu z oznaczonym ukrytym skarbem. Dziecko musi odnaleźć przedmiot kierując się wskazówkami.
  3. Zgadnij o czym myślę- opowiadamy o wybranym przedmiocie nie podając co to jest, dziecko samo musi wpaść na trop naszych myśli.
  4. Puzzle z pocztówki- tniemy stare pocztówki, widokówki na kawałki. Kawałki nie mogą być zbyt małe, postaraj się by miały wymiar minimum 2x2cm. Zadaniem dziecka jest ułożenie z kawałków obrazka.
  5. Dopasowanie- na dużej kartce, brystolu odrysuj kształty zabawek dziecka lub codziennych przedmiotów np. nożyczek lub szczotki do włosów. Przedmioty umieść w pudełku i poproś by dziecko dopasowało do kształtu na kartce przedmiot.